Pracodawca, prowadzący i zatrudniający ludzi do pracy, jest zobowiązany zapewnić im jako pracownikom odpowiednich warunków w miejscu pracy. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo i higienę pracy, a także wszystkie związane z nimi aspekty. Pracownik musi czuć wygodę i komfort, a jednocześnie być dobrze chroniony przed zagrożeniami. Jak zatem zapewnić mu to wszystko?
W niektórych przypadkach, związanych z konkretnymi zakładami i zawodami, konieczne jest odpowiednie przystosowanie pomieszczenia, gdyż jakieś niepożądane zjawiska mogące się w nich pojawić, mogłyby skutkować zagrożeniem. Chodzi np. o dobre oświetlenie, odpowiednią temperaturę, stałą wymianę powietrza, a także zabezpieczenie przed nadmierną wilgocią. W miejscu pracy powinny być zainstalowanie czujniki dymu oraz czadu. Odpowiednie muszą być także wymiary pomieszczenia, aby pracownik mógł np. swobodnie przemieszczać się pomiędzy pracującymi cały czas maszynami.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo w miejscu pracy i o który zadbać musi pracodawca, jest noszenie właściwego stroju roboczego i ochronnego. Mowa tu chociażby o solidnych butach, przystosowanych spodniach, czy też mocnym i trwałym kasku. Przykładami innych elementów wchodzących w skład odzieży roboczej i ochronnej, znajdujących zastosowanie w różnych zawodach, są chociażby kombinezon ochronny do oprysków, peleryny odporne na wilgoć, lub też aparaty oddechowe dla straży. Ścisłe zasady, obejmujące kwestie związane z odpowiednim ubiorem w pracy, określa Kodeks Pracy.