Łódź to klimatyczne miasto, położone w centrum kraju, dzięki czemu z każdego miejsca w Polsce można tu przyjechać w kilka godzin. Jest to idealny cel jednodniowej lub weekendowej wycieczki. Pełne jest ciekawych zakątków, sztuki ulicznej i zabytkowych kamienic. Poniżej prezentujemy pięć atrakcji, których podczas wizyty w Łodzi pominąć nie można.
Ulica Piotrkowska to symbol Łodzi. To tutaj tętni życie towarzyskie miasta. Kiedyś była to ulica handlowa, obecnie znajduje się tu mnóstwo restauracji, kawiarni i pubów. Jest to świetne miejsce, by zjeść coś pysznego, a potem spacerować pośród zabytkowych kamienic. U północnego wylotu ulicy znajduję się Plac Wolności z pomnikiem Tadeusza Kościuszki w centralnym punkcie.
Łódź jest często kojarzona z szarością betonowych ulic i ogromną ilością opuszczonych kamienic, jednak w mieście tym można znaleźć wiele pięknych parków. Jednym z nich jest Park Ocalałych, powstały ku pamięci osób, które przeszły przez Litzmannstadt Ghetto, istniejące w czasie II Wojny Światowej. Oficjalne otwarcie parku odbyło się w sierpniu 2004, podczas obchodów 60 rocznicy likwidacji getta. Mieści się on przy ulicy Wojska Polskiego. Na terenie parku znajdują się: Pomnik Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej, siedziba Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, około 450 drzew posadzonych przez ocalałych z Litzmannstadt Ghetto oraz Kopiec Pamięci, który jest świetnym punktem widokowym z pomnikiem-ławeczką Jana Karskiego.
Podczas wycieczki nie można pominąć Łódzkiej Palmiarni Ogrodu Botanicznego, która powstała z inicjatywy łódzkich fabrykantów, którzy oddawali tutaj swoje egzotyczne rośliny. Obecnie palmiarnia składa się z trzech pawilonów, w każdym panuje odmienny klimat. Atrakcją obiektu są również żółwie wodne. W celu sprawdzenia godzin otwarcia i cen biletów, warto sprawdzić informacje na https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/zielona-lodz/palmiarnia/.
Pałac Izraela K. Poznańskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Miasta Łodzi był kilkakrotnie przebudowywany. Pod wpływem różnych architektów nabrał neobarokowego stylu. Nazywany jest „łódzkim Luwrem” przez swój przepych. Obecnie warto odwiedzać znajdujące się w nim muzeum. Można zobaczyć w nim gabinet Izraela Poznańskiego, Panteon Wielkich Łodzian oraz trzy wystawy stałe „Z dziejów Łodzi – historia, kultura, codzienność”, „Na wspólnym podwórku – łódzki tygiel kultur i wyznań” oraz „Makieta dawnej Łodzi”.
Planetarium EC1 Łódź nie bez powodu znalazło się na pierwszym miejscu w rankingu 7 Cudów Polski National Geographic. Posiada ono kopułą o średnicy 18 m z ekranem sferycznym o średnicy 14 metrów i rozdzielczości 8 k. Można tam obejrzeć ciekawe sense, np.„Tajemnice Słonecznych Promieni”. Obiekt znajduje się w Nowym Centrum Łodzi w pobliżu dworca Łódź Fabryczna.