Antykiem nazywamy przedmiot, który jest bardzo wartościowy i ma minimum pięćdziesiąt lat. Niektórzy kolekcjonerzy uważają jednak, że tym mianem możemy określić tylko i wyłącznie obiekty, które pochodzą sprzed Drugiej Wojny Światowej. Do tej grupy przedmiotów zaliczane jest rzemiosło artystyczne, malarstwo, broń, biżuteria, zegary, meble, jak i tkaniny, lecz jest ich o wiele więcej.
Wielu osobom taki rodzaj inwestycji wydaje się rewelacyjnym pomysłem, do którego realizacji nie trzeba dużego wysiłku, a przynosi on mam ogromny zysk i zarobek. Niestety wygląda to trochę inaczej. Jeżeli chcemy zyskać środki finansowe, to musimy rozejrzeć się na rynku, jakie panują trendy oraz przeanalizować popyt dotychczasowy. Należy spróbować przewidzieć, jak i w czym warto ulokować nasze pieniądze. Istnieje podstawowa zasada, którą zawsze trzeba mieć w swojej pamięci. Mówi ona, że te inwestycje są długoterminowe. Jeżeli chcemy mieć szybki zysk, to nie zajmujmy się tego typu inwestycją.
Jeśli naszą decyzją jest inwestowanie w antyki, to na początek musimy się zastanowić, w czym chcemy ulokować nasze pieniądze. Bardzo ważną kwestią jest swobodne przechowywanie swojej rzeczy, więc jeżeli nie posiadamy odpowiednio dużo miejsca na nią, mogłaby ona sprawiać nam kłopot i problem. Gdy kupujemy dany przedmiot nie mamy również pewności, czy za jakiś czas, kiedy będziemy chcieli go sprzedać, jego wartość spadnie czy wzrośnie. Bardzo dużo zależy od popytu na dane obiekty oraz panującej mody.