Urządzając dom, mieszkanie czy biuro, chcemy, żeby wnętrze było nie tylko piękne, ale także praktyczne. Coraz mniej osób kupuje już gotowe meblościanki, czy identyczne, gotowe komplety mebli, jakie można było znaleźć kiedyś w co drugim domu. W trendach wnętrzarskich widzimy powrót do naturalnych surowców – drewna, marmuru, korka czy terakoty. To przekłada się na zapotrzebowanie na tradycyjne metody wykonania. Jeszcze kilka lat temu uważało się zawód stolarza za odchodzący do lamusa – dziś na szczęście jest to trend zupełnie odwrotny i coraz więcej osób decyduje się na naukę tego praktycznego zawodu. Powrót zainteresowanie tradycyjnymi metodami produkcji sprawił, że znów zaczęła być doceniana pracy stolarzy oraz oryginalne, ręcznie wykonywane przedmioty. Takie meble od rzemieślnika to rozwiązanie idealne dla osób, które cenią wysoką jakość, solidność i niepowtarzalny charakter końcowego produktu. Meble wytworzone przez rzemieślnika to metoda na uniknięcie powtarzalności i banału – nikt inny nie będzie miał dokładnie wnętrza takiego jak my. Egzotyczne rodzaje drewna, tradycyjne okucia, niebanalne wykończenia, meble tematyczne, stylizowane na wcześniejszą epokę, czy szalenie modne retro – ogranicza nas głównie wyobraźnia. Oraz możliwości finansowe.
Zamawiając meble bezpośrednio u stolarza, rozmawia się z osobą która zajmuje się ich projektowaniem, sprzedażą, wykonaniem i zazwyczaj także montażem. Dzięki temu nie ma potrzeby zatrudnianie wielu innych wykonawców. Mamy niemal nieograniczony wybór rozmiarów, wzorów, stylów. Fachowiec operując na narzędziach ręcznych do drewna, nie jest ograniczony standardowymi kształtami czy wymiarami jakie zwykle oferują sklepy. Nawet najmniej ustawna kuchnia, czy najbardziej wymagający gust we współpracy z profesjonalistą mogą znaleźć szyte na miarę rozwiązania. Fachowcom nie straszne są okna dachowe, skosy, obudowa elementów kominowych czy rur w interesujący oraz praktyczny sposób. W niektórych sytuacjach, przy wyjątkowo wymagających wnętrzach, wręcz jedyną deską ratunku może okazać się stolarz. Jeśli ktoś decyduje się na meble z popularnej sieciówki, może okazać się, że nie będzie w stanie zrealizować wszystkich fantazji związanych z aranżacją wnętrza. Idealne dopasowanie do potrzeb klienta to zasadnicza przewaga warsztatu stolarskiego nad gotowymi rozwiązaniami oferowanymi przez dużych dostawców.
Często głównym motywem, który decyduje o wyborze dostawcy mebli jest aspekt cenowy i trudno się temu dziwić. Warto się jednak upewnić, czy na pewno oszczędzamy, kupując u masowego producenta, oraz czy oszczędność zawsze wychodzi na dobre. Należy wystrzegać się kosztów ukrytych, które zazwyczaj nie są przez sklepy wliczone w cenę samego produktu podaną w katalogu – takie jak montaż, dodatkowa gwarancja, transport. Dodatkowo w razie potrzeby odpowiedniego dopasowania mebla, trzeba być przygotowanym na dodatkowe wydatki, a często ostatecznie musimy wezwać fachowca, gdyż sklepy nie świadczą tego rodzaju serwisu.
Warto zwrócić też uwagę na jakość produktu końcowego. Nie można powiedzieć, że ta oferowana przez duże sklepy będzie niska, ale produkt wytwarzany na masową skalę trudno nawet porównać do tego, który wykonany jest od podstaw na konkretne zamówienie. Znajdując odpowiedniego wykonawcę mamy wpływ na jakość i rodzaj użytych materiałów. Różne rodzaje drewna mają różną trwałość, inaczej się starzeją. Trudno mówić o „starzeniu” się elementów wykonanych ze sztucznych materiałów czy płyt wiórowych, które najczęściej po prostu niszczeją i nie ma możliwości ich odnowienia. Inaczej jest z powierzchniami drewnianymi, Zawsze możemy poprosić o ich odnowienie, wyszlifowanie, przemalowanie. Można zgłosić się do rzemieślnika także w momencie, kiedy stare meble po prostu się znudzą, ale z uwagi na ich dobry stan nie ma potrzeby ich wymieniać na zupełnie Nie bez powodu mogą służyć – bez przesady – przez dziesiątki lat, a ludzie chętnie poszukują starych mebli, którym po latach użytkowania wystarczy przywrócić dawny blask. Z pewnością pomaga to stworzyć wnętrza z historią i duszą, które nie wyjdą z mody. Jest to również rozwiązanie ekologiczne, ponieważ użyte materiały mogą zyskiwać drugie i trzecie życie.
Warto dowiedzieć się, czy zakład stolarski współpracuje z tapicerem czy kowalem. Dodatkową zaletą będzie z pewnością lokalizacja firmy, która może ułatwić – lub utrudnić, współpracę. Bezcenne będą także recenzje rodziny czy znajomych, które pozwolą nam ocenić styl pracy oraz osobiście ocenić efekt końcowy.
Dodatkowo stolarz wykonuje kuchnie, schody, łazienki, salony, sypialnie, garderoby, szafy z drzwiami przesuwanymi oraz drzwi. Jest więc w stanie zapewnić na kompleksowo skomponowane wnętrze. Oraz szczędzić ilość firm, które musimy zatrudnić, a jak wiadomo, jedną z najtrudniejszych rzeczy podczas remontu czy wykończenia mieszkania, jest synchronizacja różnego rodzaju prac. Warto pamiętać też o architekturze ogrodowej, której realizacją może zająć się ten sam fachowiec.