Jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w przemyśle są pompy membranowe. Modele te różnią się od innych przede wszystkim budową, sposobem działania, a także wyróżniają się dużą uniwersalnością, gdyż mają bardzo szerokie zastosowanie. Warto rozłożyć na czynniki pierwsze wszystkie szczegóły dotyczące pomp membranowych, co z pewnością ułatwi ich wybór i podjęcie ostatecznej decyzji co do ich zakupu.
Wszechstronność zastosowania pomp membranowych to zdecydowanie ich przewaga nad innymi urządzeniami tego rodzaju. Co ważne, zasada ich działania sprawia, że mechanizmy te doskonale sprawdzają się do tłoczenia każdego typu cieczy. Pompy membranowe łączą w sobie przede wszystkim precyzyjną pracę, prostą obsługę i dużą funkcjonalność. Zwykle są stosowane do niestandardowych cieczy, które często wymagają wykorzystania odpowiednich konstrukcji, które umożliwią ich swobodny przepływ. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim ciecze z dodatkiem proszku, szlam, a także różnego rodzaju gęste zawiesiny. Ponadto pompy membranowe sprawdzą się również w przypadku substancji silnie zanieczyszczonych i niebezpiecznych ze względów chemicznych, co tyczy między innymi toksyn. Często klasyczne pompy przemysłowe nie radzą sobie z agresywnymi cieczami lub substancjami, w których obecne są cząstki stałe, dlatego można stwierdzić, że pompy membranowe są doskonałym antidotum w takich przypadkach.
Zasada działania pompy membranowej opiera się przede wszystkim na ruchu membran. Jej praca polega na tłoczeniu medium przez kolektory pompy za pomocą właśnie dwóch membran, które są zamocowane na końcach wału, umieszczonego w centralnej części urządzenia. Układ zaworów powietrznych w napędzie wprawia wspomniany wał wraz z membranami w ruch posuwisto-zwrotny, co nazywane jest cyklem. Podczas każdego takiego cyklu następuje zjawisko, w którym ciśnienie powietrza z tyłu membrany zaczyna wypychać ciecz znajdującą się w komorze pompy w stronę kolektora tłocznego. W tym samym czasie zawory zwrotne zapobiegają cofaniu się medium. Ciśnienia w pompie są wyrównane, co dotyczy zarówno parametru tłoczenia po stronie medium, jak i występującego przed membraną. W celu uniknięcia tak zwanego uderzenia hydraulicznego, które powstaje w przypadku wystąpienia zbyt dużego ciśnienia, stosuje się zawory bezpieczeństwa.
W większości przedsiębiorstw doskonałym wyborem są pompy membranowe budowa tych urządzeń jest doskonale przemyślana, biorąc pod uwagę każdy szczegół, dlatego mechanizmy te cieszą się bardzo dużą popularnością i zainteresowaniem. Istotną zaletą pomp membranowych jest fakt, iż podczas pompowania medium nie ma żadnego kontaktu ze źródłem zasilania, co pozwala tłoczyć kwasy, farby, oleje, materiały ścierne, chemikalia, a także substancje spożywcze. Ponadto urządzenia te umożliwiają transportowanie gęstych i lepkich cieczy, a także substancji zawierających cząstki stałe. Ich praca jest cykliczna, a wysoka jakość i precyzja wykonania pozwalają na praktyczne bezobsługowe działanie polegające na pracy na sucho lub samozasysaniu.
W porównaniu do innych pomp przemysłowych warto również wiedzieć, że wersje membranowe charakteryzują się znacznie mniejszą ilością części zamiennych, a sama ich konserwacja i naprawa nie jest skomplikowana, dzięki czemu ich wybór stanowi doskonałą inwestycję w przypadku większości przedsiębiorstw. Poza pompami membranowymi warto poznać również bliżej pompy na wiertnice, o których możemy więcej poczytać w sklepie https://www.pompy-polska.pl/pompa-na-wiertnice.
Pompy membranowe należą do grupy urządzeń o dość prostej budowie, jednak poszczególne modele również mogą się różnić między sobą, co dotyczy przede wszystkim napędu. Pompy membranowe można zatem podzielić na te zasilane napędem hydraulicznym, które są najczęściej wykorzystywane w zakładach papierniczych i lakierniczych, jak i na pompy z napędem pneumatycznym. Urządzenia te służą głównie do pompowania cieczy takich jak kwasy i lepkie żywice. Ostatnią grupę stanowią pompy membranowe napędzane silnikiem elektrycznym lub spalinowym, które sprawdzą się przede wszystkim w branży budowlanej, gdyż dzięki nim można z łatwością tłoczyć bardzo gęste substancje.
Jednak niezależnie od wybranego modelu i formy napędu warto zwrócić uwagę na fakt, iż pompy membranowe są skonstruowane w taki sposób, aby zapobiegać wszelkim wyciekom i nieszczelnościom. W przypadku tego rodzaju urządzeń jest to jak najbardziej możliwe, gdyż pompy membranowe nie są wyposażone w wewnętrzne uszczelnienia, które mogłyby ulec awarii i tym samym się rozszczelnić. To kolejna ich przewaga nad pozostałymi pompami, również wykorzystywanymi w przemyśle, które nie zostały pozbawione tych słabych punktów. Zatem podsumowując, specjalna konstrukcja modeli membranowych, ze względu na zastosowanie elastycznych membran, gwarantuje bezpieczną i sprawną pracę, nawet w ciężkich warunkach.