Wszczepienie endoprotezy daje realną szansę na aktywne życie bez bólu układu kostno-stawowego. Operacja, w czasie której staw biodrowy jest zastępowany protezą, jest wykonywana coraz częściej, gdyż jej skuteczność jest wysoka. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu ważne jest rozpoczęcie rehabilitacji, ponieważ tylko ona gwarantuje powrót do pełni zdrowia, o czym można przeczytać na https://medistuff.pl/endoproteza-kiedy-zastepowac-staw-i-jak-rehabilitowac-go-po-operacji/.
Po operacji współpraca z fizjoterapeutą rozpoczyna się już po upływie jednej doby. Początkowo pacjent uczy się unikania ruchów, które mogą spowodować obluzowanie protezy. Zmiana przyzwyczajeń w wykonywaniu codziennych czynności jest dość trudna, dlatego rehabilitacja powinna być kontynuowana po wyjściu ze szpitala jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy. Pacjent powinien spać na wznak, a także uczyć się bezpiecznego podnoszenia z pozycji leżącej do siedzącej. Ważne jest również poznanie prawidłowej techniki wchodzenia i schodzenia po schodach.
Wszczepienie endoprotezy wiąże się z odczuwaniem bólu po operacji, dlatego rehabilitacja powinna obejmować masaże. Dzięki nim niweluje się nadmierne napięcie mięśni oraz pomaga się pacjentowi w powrocie do zdrowia. Ze względu na ból pooperacyjny, dobrym wyborem jest masaż z dojazdem. Masażysta wykonuje zabiegi lecznicze w domu pacjenta, dlatego z jego pomocy można korzystać już w pierwszych dniach po wyjściu ze szpitala. Dzięki temu efekty rehabilitacji pojawiają się szybciej, a okres rekonwalescencji trwa nawet o kilka tygodni krócej.