Czujnik dymu to urządzenie, które w przypadku wykrycia dymu ma za zadanie aktywować czujnik przeciwpożarowy. Dzięki temu można uratować cały swój dobytek.
Jego budowa obejmuje dwie komory wypełnione odpowiednim materiałem promieniotwórczym. Obecnie najpopularniejszy jest izotop Ameryku, jednak czasem stosowany był też Rad i Pluton. Jeden czujnik ma kontakt z bieżącym powietrzem, drugi jest od niego w pełni odizolowany. Czujnik poprzez materiał radioaktywny wytwarza określoną koncentrację jonów. W komorze znajdują się dwie elektrody pomiędzy, którymi znajdują się wytworzone jony. Jeśli poprzez znalezienie się pomiędzy nimi zostanie zakłócony ich przepływ czujnik włączy alarm. Urządzenia tego rodzaju cieszą się mniejszą popularnością niż inne rodzaje czujników dymu.
Istnieje kilka rodzajów tych czujników. Najpopularniejsze to czujniki absorpcji oraz dyspersji. Czujniki absorpcyjne wytwarzają promieniowanie podczerwone, które trafia do odpowiedniego odbiornika. Jeżeli w tym miejscu znajdą się inne cząsteczki to zostaną one pochłonięte. Zadaniem układu elektronicznego jest wykrywanie różnic pomiędzy promieniowaniem wysłanym a pochłoniętym. Jeśli wykryje taką różnicę to włączy alarm. W przypadku czujników dyspersyjnych światło pada poza odbiornik. Jeżeli promień padnie na dym to zostanie rozproszony i w zakresie jego działania znajdzie się fotokomórka odbiornika. Czujnik taki niestety może powodować fałszywe alarmy.