Wykroje krawieckie są sporym ułatwieniem dla osób, które nie umieją lub nie chcą szyć „z głowy”. Przykładowe i łatwo dostępne wykroje krawieckie można znaleźć np. na http://szyj.pl/wykroje-krawieckie/. Okazuje się, że duża ilość osób taki wykrój umie pobrać/zakupić, ale nie do końca są świadomi tego, co dalej należy z nim zrobić. Jak należy korzystać z wykrojów krawieckich?
Może i obrazki, które widnieją na wykrojach na pierwszy rzut oka wydają się czarną magią, ale jeżeli ma się odpowiednią wiedzę, wszystko można opanować. Są dwa, polecane metody wykorzystywania wykrojów.
Pierwszy – wykonanie kopii na cieńszy papier. Do wykonania najlepiej użyć arkusze półpergaminu lub innego półprzezroczystego papieru. Na papier należy przenieść wszystko. Im więcej potrzebnych informacji, tym lepiej w kolejnych krokach. Po wykonaniu kopii, całość należy wyciąć według zaznaczonych linii. Potem pozostanie już tylko wziąć się za materiał i za szycie, dopasowywanie, krojenie, itp.
Drugi – kopiowanie wykroju na brystol. Metoda działania jest taka sama, jak w przypadku pierwszym. Dlaczego więc brystol? Przydaje się wtedy, jeżeli dany wykrój będzie trzeba użyć kilka razy, np. do uszycia spódniczki o takim samym kroju, ale z innych materiałów. Do kopiowania wykroju na brystolu potrzebne będzie radełko, które pomaga nanieść linię małych dziurek. Poszczególne oznaczenia nanieść najlepiej przy pomocy flamastra, aby po wycięciu całości według oznaczonych linii, wszystko było dokładnie widoczne.