Chociaż stwardnienie rozsiane nie jest chorobą, której można się pozbyć, nowoczesna medycyna daje narzędzia do znacznego spowolnienia jej rozwoju. Dzięki leczeniu neurologicznemu pacjenci mogą normalnie funkcjonować przez wiele lat. Leczenie schorzenia, jakim jest stwardnienie rozsiane nie ma stałych, ogólnych wytycznych.
Chorzy powinni zostać poddani terapii neurologicznej, która będzie uzależniona właściwie ściśle od indywidualnego przypadku choroby. Schorzenie to polega na nawracających, ciężkich rzutach choroby. W każdym kolejnym rzucie, objawy neurologiczne nasilają się, lub dochodzą nowe, zaś stan pacjenta pogarsza się, a jego niesprawność narasta. Dlatego tak wielkie znaczenie ma zapobieganie rzutom.
Po szybkim i właściwym rozpoznaniu choroby, neurolog w Poznaniu lub innym mieście zajmującym się leczeniem SM, dobiera odpowiedni dla pacjenta lek i natychmiast rozpoczyna leczenie. Dobór odpowiednich zaleceń dla konkretnego pacjenta, w jego indywidualnej sytuacji klinicznej, jest niezwykle ważny.
Leczenie stwardnienia rozsianego to również rehabilitacja i prowadzenie zdrowego stylu życia na co dzień. Wsparcie działań odpowiednio zbilansowaną dietą i preparatami witaminowymi również przyczynia się do zapobiegania szybkiemu rozwojowi choroby.
Pacjent ze stwardnieniem rozsianym musi być pod stałą opieką dobrego neurologa. Proces leczenia powinien być pod ścisłą kontrolą, aby można było zareagować na nieskuteczne leki i eliminować skutki uboczne. W Polsce leczenie stwardnienia rozsianego jest w znacznym stopniu refundowane.