Aby nasz układ krwionośny funkcjonował w pełni sprawnie i zaopatrywał wszystkie organy w tlen, musimy prowadzić zdrowy tryb życia. Dieta zbyt bogata w tłuszcze nasycone może przyczynić się do zmian miażdżycowych, z kolei brak ruchu jest często powodem powstawania zastojów krwi żylnej w kończynach. Centralnym narządem układu krwionośnego jest serce – to ono najbardziej potrzebuje dotlenienia i odżywienia, aby móc pracować dla całej reszty ciała. Dlatego musimy rozumieć, jak wysiłek wpływa na pracę serca czy jakie używki mu szkodzą – dzięki temu zapobiegniemy najgroźniejszym chorobom tego pracowitego mięśnia.
Najważniejsze, co możemy zrobić dla zdrowia układu krążenia, to zachowanie prawidłowej masy ciała i aktywność fizyczna. Wyrabiając zdrowe nawyki, poprawimy nie tylko wygląd sylwetki, ale także przepływ krwi przez naczynia wieńcowe serca i przez cały organizm. Bardzo ważna jest dieta – zbyt duża ilość tłuszczów zwierzęcych podnosi poziom cholesterolu, który może powodować złogi np. w aorcie, podnosząc ryzyko zawału serca. Ogromną szkodliwość dla naczyń krwionośnych wykazuje palenie tytoniu, dlatego w trosce o zdrowie palacze powinni poszukać pomocy w rzuceniu nałogu. Niekiedy mimo stosowania się do wszystkich tych zaleceń okazuje się, że cierpimy na wrodzone wady serca.
W przypadku zastawkowych chorób serca wrodzonych, nabytych ( poprzez zmiany degeneracyjne lub czynniki infekcyjne) jedynym skutecznym sposobem leczenia, zabezpieczającym nasze życie, może być wymiana zastawki, jej naprawa lub inna operacja, zalecona przez kardiochirurga w zależności od indywidualnej sytuacji. Dbajmy o serce – jego zdrowie jest kluczem do długiego, szczęśliwego życia.