Obecnie stosuje się cyfrowe drukowanie książek za pomocą maszyn drukarskich, które działają szybko oraz sprawnie, bez potrzeby ich wcześniejszego przygotowania. Eliminują one z rynku powszechnie używane urządzenia, potrzebujące niepraktycznego, ręcznego procesu, a także większej ilości czasu do wydruku. Nowe rozwiązania są również sposobem na zmniejszenie kosztów, ponieważ przygotowują odpowiednią ilość książek, określoną przez zleceniodawcę, Dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie elastycznych i pojedynczych kopii. Ponadto mają najlepszą jakość wydruku i wyrazistość tekstów, przez co, coraz częściej są wykorzystywane przy dużych nakładach, a także precyzyjnych opracowaniach z dużą ilością tekstu o małej czcionce na jednej stronie.
Pierwszym etapem jest utworzenie lub przeniesienie na komputer danych, które chce się przygotować do wydruku. Następnie pliki przesyła się na drukarkę, która tworzy perfekcyjny obraz książki, umożliwia jego edycję oraz w kolejnym punkcie go drukuje. Niewątpliwie taka forma to najwygodniejszy sposób publikacji, ze względu na postępujące pisanie tekstów na urządzeniach elektronicznych. Jest to bardzo prosty proces, nie wymagający wiele czasu, a wykonany nakład wygląda solidnie i dokładnie. Dzięki możliwości re-printów cyfrowe drukarki są w stanie skopiować i wznowić wyczerpany nakład za pomocą skanu egzemplarza wzorcowego. Dotyczy to również starodruków, w skórzanych, grubych oprawach lub w skórze, które urządzenie starannie powieli.
Jest to najtańsze rozwiązanie zarówno dla drukarni jak i dla klientów, które nie marnuje dużej ilości tuszu oraz papieru. To ekonomiczna opcja dla dużych księgarń, ale również osób prywatnych, chcących wykonać kilka wstępnych egzemplarzy. Być może staną się one popularne i będą pierwowzorem do kolejnych, potrzebnych nakładów drukowanych tym systemem.