Jak rozpoznać dobry pellet? – to pytanie zadaje sobie wiele osób, które zdecydowały się ogrzewać dom za pomocą tego właśnie paliwa. Jest to produkt opałowy, produkowany z odpadów drewnianych – ekologiczny i ekonomiczny. Dobrej jakości opał powinien zapewniać optymalną temperaturę, pozostawiając po wypaleniu niewiele popiołu. Na co zatem zwracać uwagę wybierając pellet?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest on adresowany dla osób oszczędnych. Z całą pewnością jest w nim sporo racji, dobrej jakości pellet to gwarancja pożądanego ciepła, brak spieków, dużej ilości popiołu i zapchanego popielnika. Podobnie jak ekogroszek, jest to opał stosowany w piecach retorowych – zasadnicza różnica polega na tym, że pellet powstaje z odpadów drewnianych.
Wartość opałowa przedmiotowego paliwa mieści się w granicach 16-20 MJ/kg, co w praktyce oznacza, że z 1 kilograma materiału opałowego można uzyskać 16-20 MJ ciepła. Przeliczając powyższe dane na ilość energii uzyskanej z 1 kg pelletu w ciągu 1 godziny, wartość opałowa wynosi ~5 kWh/kg. Jak widać, jego wydajność jest większa od drewna, aczkolwiek stosunkowo niska w porównaniu z produkowanym na bazie miału węglowego ekogroszku. Dobrej jakości pellet można znaleźć m.in. na stronie https://pellet-robin.pl.
Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem, który umożliwia sprawdzenie faktycznej jakości paliwa opałowego, jest zakup niewielkiej ilości i wypalenie w piecu. Warto przy tym pamiętać, że pellet powinien odznaczać się bardzo niską wilgotnością (od 4,3 do 10%), znikomą zawartością siarki (od 0,03 do 0,08%) oraz niewielką ilością popiołu (od 0,5 do 3%).