Terminem domu pasywnego określana jest nieruchomość, w której poprzez zastosowanie określonych i charakterystycznych dla niej sposobów technologicznych zostaje zminimalizowane zapotrzebowanie na energię. Co ważne, w odróżnieniu do domów energooszczędnych, celem domów pasywnych jest także odzyskiwanie jak największej ilości energii która pochodzi z natury (np. odnawialnych źródeł energii). W przypadku domów pasywnych zapotrzebowanie na energię do ogrzewania jest znacznie niższe, bowiem nie przekracza 15 kWh/m2. Projekt i budowa domu pasywnego powinny zakładać jak najmniejszą powierzchnię ścian i podłogi na gruncie oraz odpowiednie usytuowanie bryły budynku i pomieszczeń względem stron świata. W przypadku takich domów niebagatelne znaczenie ma izolacja oraz współpracujące z nią systemy wentylacyjne.
Odpowiednio zaprojektowany oraz wybudowany dom pasywny będzie inwestycją na lata a w długoterminowej perspektywie przyniesie korzyści finansowe wynikające ze zmniejszonych kosztów eksploatacji i zużycia zasobów (np. energii). Najważniejszą zaletą jest znaczne zmniejszenie opłat za ciepło (ok. 10 razy mniejsze w porównaniu do domów tradycyjnych) oraz większa niezależność od cen nośników energii.
Osoby zamieszkujące domy pasywne zyskują większy komfort życia. Dzieje się tak za sprawą zapewnienia czystego powietrza wewnątrz budynku dzięki mechanicznej wentylacji. Środowisko domu jest pozbawione przeciągów, ciche a jednocześnie wolne od typowych zanieczyszczeń. Dom pasywny chroni też mieszkańców przed nagłymi zmianami warunków atmosferycznych. Budynki tworzone w tej technologii dają możliwość utrzymania niskich temperatur w gorące dni, natomiast podczas mrozów, nawet bez prądu utrzymują odpowiednią równowagę pomiędzy temperaturą zewnętrzną a tą wewnątrz pomieszczeń.