Za pomoc i opiekę społeczną odpowiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Oprócz tej dużej instytucji rządowej w jej ramach działają także Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, a także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Pomoc społeczna ma na celu wspieranie najuboższych w ich codziennym życiu i stwarzanie im większych możliwości rozwoju.
Do form pomocy społecznej możemy zaliczyć przede wszystkim programy pomocowe, takie jak „Rodzina 500+” czy „Maluch +”, a także zasiłki stałe, okresowe i celowe. W ramach pomocy społecznej przyznawane są dary pieniężne na usamodzielnienie się. Oprócz tego najbiedniejsi mogą ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego. Formy pomocy społecznej obejmują również codzienne wydawanie obiadów w domach pomocy społecznej, a także specjalistyczną pomoc, którą można tam uzyskać.
Ośrodki pomocy społecznej w zakresie porad specjalistów oferują darmowe konsultacje z prawnikami lub psychologami. Jednakże pomoc społeczna to nie tylko pomaganie dzieciom czy samotnie wychowującym dzieci rodzicom, ale to także pomoc dla seniorów. W ramach programu „Senior +” zostają dofinansowane domy spokojnej starości.
Domy pomocy społecznej w Polsce działają na całym obszarze kraju. Są to placówki opiekuńcze, które wspomagają warunki edukacyjne, bytowe i rozwojowe. Domy pomocy społecznej w Warszawie działają w porozumieniu z różnymi placówkami kulturowymi takimi jak kina, teatry czy muzea. W stolicy możliwości rozwoju są o wiele większe niż w innych miastach, dlatego wykluczenie najbiedniejszych ze społeczności maleje.