Któż, będąc małym dzieckiem, nie marzył o własnym zwierzaku? Jego puszysta sierść, w którą można się wtulić wszystkim dobrze się kojarzy. Dla najmłodszych, pupil może też być przyjacielem, z którym będą się bawić oraz pokonywać własne trasy w trakcie spacerów. Czynnikiem wzmagającym u dziecka potrzebę posiadania zwierzaka jest niewątpliwie ich duża dostępność, zarówno w mediach, jak i wśród znajomych. Zanim jednak rodzice podejmą decyzję o zakupie lub przygarnięciu nowego członka rodziny ze schroniska, warto odbyć z potomkami rozmowę o związanej z tym odpowiedzialności oraz obowiązkach, które bywają znacznie bardziej uciążliwe niż przyjemności z tego tytułu.
Wybór pupila na początek to złożony proces, na który składa się wiele czynników. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo malucha, jak i ewentualnego zwierzaka i rozważyć w jaki sposób dziecko może wziąć za niego odpowiedzialność, nie wyrządzając sobie ani jemu żadnej krzywdy. Dobrze jest również zastanowić się nad przeszkodami, które mogą wpłynąć na funkcjonowanie rodziny i opiekę nad pupilem. Należy przez to rozumieć liczbę wyjazdów w roku, nieobecność w ciągu dnia, alergie czy dostępność specjalistycznych produktów takich jak np. karma dla szczura.
Często rodzice wybierają dzieciom na początek rybki lub chomiki, ponieważ nie wymagają one tyle troski co koty czy psy. Poza tym podczas opieki nad nimi mogą sprawdzić zaangażowanie swoich maluchów i w przyszłości podjąć decyzję o zakupie innych zwierząt. Równie popularne są także papugi, których hodowla wymaga dodatków takich jak akcesoria dla ptaków egzotycznych.