W kuchni polskiej z tradycją kojarzymy głównie potrawy wigilijne (karp na szaro, kutia, kapusta z grzybami, pierogi) i wielkanocne (staropolska baba, wspaniałe wędliny). Powinniśmy znać szerszej także regionalne dziedzictwo kulinarne, w tym elementy kuchni chłopskiej i szlacheckiej.
Ciekawym przykładem potraw tradycyjnych są słone przekąski. Często kojarzymy je raczej z fastfoodem, niż z kulturą tradycyjną – nie jest to jednak słuszne. Popularne tradycyjne dania środkowej Europy, w tym Polski, to właśnie obwarzanki, bajgle i precle. Precle pochodzą z kuchni niemieckiej, bajgle z żydowskiej, obwarzanki są daniem czysto polskim. Kojarzony z nimi Kraków uchodzi nawet za rodzaj światowej stolicy słonych przekąsek, w tym paluszków i solonego pieczywa.
Słone wypieki znane są jednak nie tylko w Krakowie, ale także w innych regionach kraju. Na Mazowszu słyną obwarzanki odrzywolskie, uznawane za jeden z ważnych elementów dziedzictwa kulturowego kraju. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji ich spróbować, możecie zamówić je na http://obwarzankiodrzywolskie.pl/.