W celu rozładunku big bag potrzebujemy wykorzystać odpowiedni system. Jego charakterystyka musi być jasno określona. W zależności od potrzeb wykorzystamy różne rozwiązania dostępne na rynku. Pamiętajmy, że stacje rozładunku znanych producentów korzystnie wpłyną na cały proces. Można wymienić parę rodzajów, które są dość popularne w branży. Niezwykle istotna będzie wielkość produkcji jak i same materiały, które znajdują się na stanie magazynowym. Ceny samych stacji kształtują się na poziomie od parunastu do parudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od ich wielkości i funkcji.
1. Stacje big bag BFF, które nie posiadają własnych wyciągarek. Operuje się nimi poprzez wózek widłowy. Potrzebujemy tutaj dodatkowego przeszkolenia pracownika w celu skorzystania z tego rozwiązania.
2. Stacje big bag combo. Umożliwiają także ręczny rozładunek. Warunkiem kluczowym jest wykorzystanie małych worków. Najczęściej w formie papierowej.
3. Stacje big bag BFC. Wykorzystują nowe typy pierścieni zaciskowych.
Wiele ze stacji rozładunkowych składa się z modułów. Dlatego są przyjazne nawet dla niedoświadczonych użytkowników. Istotne jest wykorzystanie rozwiązań bezpyłowych. Wpływa to na komfort pracy i efektywność. W niektórych występują pośrednie opakowania zbiorcze. Nowe modele prześcigają starsze konstrukcje. Zmieniający się sposób magazynowania wymusza korzystanie z nowych rozwiązań. Liczy się zarówno bezpieczeństwo jak i szybkość rozładunku. Wiele modeli wyeliminowało włazy i komory rękawicowe. Pełna automatyzacja wpływa na poprawę całego procesu. Nowe rozwiązania uniemożliwiają także zanieczyszczenie produktów w trakcie ich rozładunku.
Artykuł napisany we współpracy z Mysak – firmą zajmującą się kompleksowymi instalacjami technologicznymi.