Praca stomatologa wymaga znacznej precyzji. Lekarz operuje urządzeniami o wysokiej mocy na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Wiertła stomatologiczne stanowią podstawowe wyposażenie każdego gabinetu dentystycznego. Są to narzędzia rotacyjne służące do opracowywania twardych tkanek zęba. Występujące w użyciu popularne wiertła można podzielić na trzy podstawowe grupy. Jakie jest ich przeznaczenie?
Wiertła stomatologiczne to narzędzia obrotowe wykorzystywane do pracy z twardymi tkankami zęba. W użyciu są trzy podstawowe rodzaje wierteł – diamentowe, te z węglika spiekanego oraz stalowe. Każdy typ ma swoje zastosowanie do różnego rodzaju czynności stomatologicznych i umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu. Materiał, z którego je wykonano ma wpływ na ich pracę i zastosowanie. A do jakich rodzajów wierteł dostęp mają dentyści?
– Wiertła diamentowe – są uważane za najbardziej uniwersalne. Wykorzystywane są do wiercenia w tkankach twardych oraz przy wygładzaniu powierzchni szkliwa. Znajdują również zastosowanie przy usuwaniu próchnicy. Charakteryzują się zmienną ziarnistością.
– Wiertła wykonane z węglika spiekanego – są bardzo precyzyjne. Wykorzystywane są przede wszystkim do cięcia zębów. Ze względu na pracę na wysokich obrotach ich możliwości nie pozwalają opracowywać szkliwa. Są trwałe i odporne, dzięki czemu poradzą sobie w każdej sytuacji.
– Wiertła stalowe – to najstarszy rodzaj wierteł. Pracują dużo wolniej niż pozostałe, więc nagrzewają się w mniejszym stopniu. Są niezastąpione przy zagłębieniu retencyjnym. Przy pozostałych czynnościach zastępowane są pozostałymi rodzajami wierteł.