W dzisiejszych czasach coraz więcej osób uprawia sport – zarówno zawodowo, jak i amatorsko. Niestety, duża część społeczeństwa boryka się także z chorobami serca. Prawdą jest to, że aktywność fizyczna pomaga w ich leczeniu, warto jednak zaznaczyć, iż w niektórych chorobach można wykonywać tylko określone rodzaje ćwiczeń. Z tego powodu każdy chory na serce powinien przed rozpoczęciem treningu skonsultować się ze swoim lekarzem.
Wiele osób praktycznie w ogóle nie wykonuje żadnych ćwiczeń. Głównym ich argumentem zazwyczaj jest brak czasu. Długie siedzenie przed komputerem i brak aktywności fizycznej z czasem mogą przyczynić się do rozwoju różnych chorób układu sercowo-naczyniowego, a przede wszystkim nadciśnienia tętniczego. Jest to bardzo powszechny problem, któremu dzięki ćwiczeniom na serce można zapobiegać, a także wspomagać leczenie, bazując na . ćwiczeniach aerobowych. Warto jednak pamiętać, aby podczas wykonywania ich kontrolować swoje tętno, gdyż zbyt wysokie może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.
W chorobach sercowo-naczyniowych przeciwwskazane jest wykonywanie ćwiczeń siłowych. Wiąże się to z tym, że podczas napinania mięśni – podnoszenia ciężaru – wzrasta ciśnienie tętnicze krwi. Taki trening może być szczególnie niebezpieczny dla osób posiadających poszerzoną aortę, co zazwyczaj oznacza rozpoznanie tętniaka aorty. W takiej sytuacji należy kategorycznie zaprzestać wykonywanie ćwiczeń, które mogą podnosić ciśnienie, gdyż grozi to pęknięciem tętniaka i bardzo groźnym dla życia krwotokiem.