Łuszczycowe zapalenie stawów jest schorzeniem, które u każdego pacjenta przebiega w sposób indywidualny. U części osób objawy są łagodne, u innych zaś prowadzą do niepełnosprawności. Choroba manifestuje się przewlekłym stanem zapalnym, który u blisko połowy chorych jest połączony z łuszczycą skóry. Za główną jej przyczynę uważa się predyspozycje genetyczne, a także infekcje wirusowe i bakteryjne, urazy, wpływ leków oraz przewlekły stres.
Objawy mogą dotyczyć jednego lub wielu stawów. U chorych pojawia się sztywność, ból i obrzęk. Część pacjentów skarży się także na zapalenie palca, który może być nienaturalnie poszerzony, zaczerwieniony i bolesny. Dolegliwości bólowe powoduje również wiążące się z ŁZS zapalenie przyczepów ścięgnistych.
Choroba może skutkować deformacją stawów, która znacznie utrudnia codzienne życie. Objawy skórne to pojawienie się czerwonych grudek ze zrogowaciałą skórą, która przypomina srebrne łuski, a także łuszczące się fragmenty skóry i paznokcie z objawem naparstka (obecność punktowych zagłębień).
Łuszczyca nie jest bardzo częstą chorobą, dlatego jej wykrycie nie jest łatwe. Niezwykle pomocne mogą okazać się badania genetyczne opierające się na analizie genu HLA-Cw6 wykonane w profesjonalnym laboratorium, takim jak np.: http://www.euroimmundna.pl/. Warto zdecydować się na tę metodę, jeśli cierpimy na niezidentyfikowane bóle stawów i ścięgien, których źródła nie daje się ustalić.