Wymiana oleju w samochodzie – jak przebiega?

Wymiana oleju w samochodzie – jak przebiega?
kragwiedzy
Technologie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wymiana oleju silnikowego jest jednym z podstawowych wymogów w przypadku posiadania samochodu osobowego. Czynność ta zapobiega bowiem nadmiernemu zużyciu paliwa, a także przegrzewaniu się napędu oraz odkładaniu w nim niepożądanych zanieczyszczeń. Poza tym gwarantuje ograniczenie do minimum ryzyka poważnej awarii silnika (oszczędność pieniędzy). Do wyboru mamy klasyczną (statyczną) bądź dynamiczną wymianę oleju. 

Instrukcja dla osób niedoświadczonych

Standardowym sposobem na wymianę oleju jest odkręcenie kurka spustowego zlokalizowanego pod misą, powolne spuszczenie starego płynu z wykorzystaniem zjawiska grawitacji i uzupełnienie zbiornika nowym preparatem. Niestety ma to jedną zasadniczą wadę – otóż umożliwia pozbycie się jedynie od 30 do maksymalnie 60% wyeksploatowanego oleju. Pozostała ilość zalega w pompie, chłodnicy, przewodach i innych elementach jednostki napędowej. Nie zyskujemy zatem optymalnej ochrony, a na dodatek jesteśmy zmuszeni do częstego powtarzania zabiegu. Bardziej ekonomiczną alternatywę stanowi tzw. dynamiczna wymiana oleju, polegająca na podłączeniu do układu specjalistycznego urządzenia ssącego przypominającego stację klimatyzacyjną. Odprowadza ono zużyty płyn, wtłaczając jednocześnie świeży pod takim samym ciśnieniem i w identycznej ilości. Na koniec można swobodnie przepłukać skrzynię detergentem w celu wyeliminowania wszelkich osadów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pierwsze sygnały świadczące o alkoholizmie?
Pierwsze sygnały świadczące o alkoholizmie?
Alkoholizm jest jedną z chorób cywilizacyjnych, których leczenie jest niezwykle wymagające. Aby jednak móc je w ogóle zacząć należy odpowiednie […]
Ostatnie wpisy