Z jakich elementów powinna się składać przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Z jakich elementów powinna się składać przydomowa oczyszczalnia ścieków?
kragwiedzy
Branża budowlana
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to prosta w obsłudze, ekologiczna alternatywa dla klasycznego szamba. Choć początkowo konieczne jest zainwestowanie funduszy w budowę lub zakup systemu oczyszczania, to eksploatacja jest już już tania i bezobsługowa. Jeśli dodatkowo pragniemy przyczynić się do ratowania środowiska, powinniśmy się zdecydować na to rozwiązanie. Warto wiedzieć, jakie elementy tworzą domowe oczyszczalnie i na czym polega ich działanie.

Biologiczna czy drenażowa – który rodzaj oczyszczalni wybrać?

Oczyszczalnia drenażowa to dobry wybór w tych miejscach, gdzie grunt ma dobrą przepuszczalność, a wód gruntowych jest niewiele. Pierwsza część oczyszczania to podczyszczanie beztlenowe, które ma miejsce w osadniku gnilnym. Drugi etap to doczyszczanie tlenowe – odbywa się ono w drenażu. Pamiętajmy, aby osadnik i drenaż były postawione w pewnej odległości od domu i granic posesji. Oczyszczalnia drenażowa składa się z takich elementów, jak wspomniany już wcześniej osadnik gnilny, a także poletko filtracyjne, studzienka rozdzielcza oraz system rur drenarskich. Oczyszczalnie biologiczne są droższe niż drenażowe, ale można je stosować również tam, gdzie gleba ma niską przepuszczalność. Ten wariant w pełni wykorzystuje proekologiczne możliwości oczyszczania, gdzie rozkładu ścieków dokonują żywe mikroorganizmy. W instalacjach tego typu stosuje się też tak zwane złoże biologiczne, czyli bakterie odżywiające się substancjami obecnymi w ściekach.

W jakie akcesoria warto wyposażyć swoją domową oczyszczalnię?

Niezwykle przydatnym akcesorium są dyfuzory, które służą odpowiedniemu napowietrzaniu ścieków. Dzielimy je na dyfuzory talerzowe i rurowe. Obydwa te rozwiązania pozwalają na zastosowanie bardzo niskiego ciśnienia otwarcia, a także cechuje je niewielki opór przepływu. Ich używanie znacząco poprawia utlenienie, ułatwia regulację procesów beztlenowych i tlenowych oraz usprawnia usuwanie związków azotu i fosforu. W użyciu są również dmuchawy membranowe. Niezależnie od tego, czy zainstalujemy oczyszczalnię drenażową, czy też biologiczną, każde z tych rozwiązań przyniesie wiele korzyści nie tylko nam, ale również środowisku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Okulary przeciwsłoneczne – mały dodatek, wiele stylu
Okulary przeciwsłoneczne – mały dodatek, wiele stylu
również wspaniale wzbogaca stylizację i dodaje jej pazura. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę w szczególności na jego kształt – […]
Ostatnie wpisy