Psycholog to specjalista, który ukończył pięcioletnie studia magisterskie zakończone obroną dyplomu, dzięki czemu uzyskuje uprawnienia do wykonywania swojego zawodu. Standardowy tok nauczania uczelni wyższych przygotowuje przyszłych magistrantów i specjalistów w dwóch kierunkach: psychologii klinicznej lub społecznej.
Zdarza się, że program nauczania nie uwzględnia tego podziału i realizowana jest ścieżka ogólna. Wybór jednej w tych dwóch determinuje przyszły kształt pracy i specjalizację, w jakiej będzie się poruszał psycholog. W tej dziedzinie sam dyplom jednak nie wystarcza, niezbędne są dodatkowe szkolenia, które pozwalają zgłębiać specjalistyczną wiedzę i rzetelnie pomagać swoim klientom.
Psychologom prowadzącym zajęcia grupowe lub indywidualne zalecane są szkolenia z terapii behawioralnej, dzięki którym będą oni w stanie rozpoznać zachowania swoich klientów, odpowiednio je sklasyfikować, a przede wszystkim zdiagnozować przyczyny takiego postępowania i skutecznie poprowadzić terapię w kierunku ich zniwelowania. Dla specjalistów, które pracują z dziećmi przewidzianych jest wiele kursów i programów pogłębiających ich wiedzę. Szczególnie ważne są te z obszaru współpracy z dziećmi z zaburzeniami rozwoju.
Mowa tutaj o szkoleniach dotyczących terapii dzieci z autyzmem, dzięki którym można wspomóc ich komunikację ze społeczeństwem czy poprawić jakość funkcjonowania w relacjach interpersonalnych. O tym, gdzie one się odbywają, można dowiedzieć się na https://www.szkolenia.iwrd.pl/. Z kolei osoby zainteresowane pracą w obszarze pomocy nagłej i natychmiastowej w sytuacjach trudnych, powinny podjąć kurs z zakresu interwencji kryzysowej.