Wśród osób aktywnych sportowo, nieodzownym elementem treningów staje się masaż. Tego typu zabiegi dają poczucie rozluźnienia i relaksacji, ale są bardzo ważne także w kontekście ogólnej kondycji organizmu. Dzięki ich stosowaniu można w znaczny sposób zniwelować ryzyko urazów. Dlaczego jest to tak istotna część życia sportowca?
Należy pamiętać o tym, że masaż sportowy znacznie odbiega od tego klasycznego, dostępnego w większości salonów kosmetycznych. Zasadniczą różnicą jest energia i siła nacisku, wykorzystywana podczas zabiegu. Oprócz tego wykonywany jest on z reguły na mięśniach, które są najbardziej zaangażowane przy danym wysiłku, podczas gdy ten tradycyjny stosowany jest na całym ciele. Techniki dobierane są pod kątem uprawianej dyscypliny. Gdy trening opiera się na pracy stawów to preferowane jest rozcieranie, natomiast przy eksploatacji głównie mięśni, najlepiej sprawdza się ugniatanie.
Tego typu masaż daje wiele pozytywnych efektów, natomiast przede wszystkich rozluźnia tkanki miękkie, a więc mięśnie, więzadła czy przyczepy. Jest to istotny element odnowy biologicznej, ale stosowany jest nie tylko w celu regeneracji po treningu. Takie zabiegi wykonuje się też przed wysiłkiem lub w przerwach, gdyż poszczególne partie tkanek mogą być dzięki temu bardziej rozgrzane. Zwiększa to również dopływ tlenu, podnosząc efektywność i zwiększając zdolność mięśni do dalszej pracy. Taki masaż po aktywności pozwala niwelować bóle przeciążeniowe, umożliwia szybszą regenerację organizmu i zmniejsza napięcie, usprawniając przy tym krążenie krwi. Z tego względu jest bardzo ważną częścią sportu, poprawiając ogólne samopoczucie i ograniczając ryzyko ewentualnych kontuzji.