W branży budowlanej powszechnie wykorzystuje się żurawie samojezdne. Są to specjalistyczne maszyny składające się z kilku elementów – funkcjonalnej wciągarki, wychylnego wysięgnika i obrotowego pomostu osadzonego na podwoziu autonomicznym bądź samochodu ciężarowego. Niektóre modele posiadają natomiast w swojej konstrukcji gąsienice. Jeśli chodzi o sposób zasilania, to mamy tutaj do czynienia z napędem spalinowo – mechanicznym, elektrycznym, ewentualnie hydraulicznym.
Żurawie samojezdne charakteryzują się przede wszystkim bardzo dużym udźwigiem (nawet do kilkunastu ton), możliwością bezproblemowego poruszania się po piaszczystym, grząskim i niezbyt stabilnym gruncie, ponadprzeciętną odpornością na niekorzystne warunki pogodowe, stosunkowo prostą obsługą oraz zaskakującą mobilnością (pomimo sporych gabarytów). Ze względu na parametry użytkowe przydają się zwłaszcza w procesie przenoszenia na wysokie kondygnacje ciężkich elementów konstrukcyjnych i materiałów budowlanych (wznoszenie piętrowych domów jednorodzinnych, biurowców, galerii handlowych itp.).
Ich zastosowanie w znacznym stopniu odciąża robotników, podnosi ogólny poziom bezpieczeństwa i jednocześnie wyraźnie przyspiesza prowadzone prace, co przekłada się bezpośrednio na oszczędność pieniędzy. Omawiane żurawie znakomicie sprawdzają się również przy załadunku i rozładunku materiałów umieszczonych na paletach, montażu okien w elewacjach, rozbiórkach starych budynków, transportowaniu kontenerów, wykonywaniu czynności remontowych, osadzaniu konstrukcji dachowych czy wycince drzew.